Učitelé KUSZ

Zakládající učitel – Zenový mistr Seung Sahn

Zenový mistr Seung Sahn byl 78. patriarchou linie předávání Dharmy v korejském buddhistickém řádu Čogje. Během 32 let, kdy učil na Západě, založil Zenovou Školu Kwan Um – mezinárodní společenství více než sta chrámů, Zenových center a skupin po celém světě. Mezi jeho knihy patří například Deset bran, Zenový kompas, Odklepávání popela na Buddhu, Pouze nevím, Celý svět je jedna květina a další.

Zenový mistr Seung Sahn předal transmise několika Zenovým mistrům a také udělil „inka“ – pravomoc vyučovat – Mistrům Dharmy, zvaným Ji Do Pop Sa Nim (doslova „Ti, kteří ukazují Cestu“). Zenový mistr Seung Sahn zemřel 30. listopadu 2004 v Koreji v chrámu Hwa Gye Sa.

Zemřel pokojně, obklopen svými žáky, ve věku 77 let. V červnu 2004 mu korejský buddhistický řád Čogje udělil titul „Velký mistr“. Stalo se tak z úcty k jeho celoživotnímu učení. Jde o nejvyšší poctu, jakou tento řád uděluje.

Pro podrobnější životopis v angličtině klikněte sem.

Vedoucí učitelka – Jo Potter (JDPSN)

Dharmová mistryně Jo-Alma Potter JDPSN se narodila v Arizoně roku 1954 a vyrůstala v americko-
mexické rodině. Jo studovala obor klinické výživy a obdržela diplom na Arizonské statní univerzitě. Se zenovou praxí Jo začínala ve svých 17-ti letech. V roce 1980 odcestovala do Indie, kde taky začíná její studium Zenu. V roce 1986 se přestěhovala do Berlína v Německu, kde žila po dobu 25 let. Naučila se německy a pracovala pro finanční úřad.

Na počátku 90-tých let se setkala se zenovým mistrem Seung Sahnem a s jeho učením. Následně Jo zesílila svou meditační praxi v Kwan Um pod vedením zenového mistra Seung Sahna a jeho následovníků.

Od roku 1995 do roku 2006 pracovala jako opat Berlínského Zenového centra, které pomáhala založit a vybudovat.

V roce 2008 získala titul Ji Do Poep Sa a Inka – oficiální pečeť učit kong-anovou praxi – od zenového mistra Wu Bonga. Jo cestuje po celém světě a vede zenová ústraní, Sanghy a učí Zen.

Od roku 2013 žije ve Vídni a směřuje svou energii na výuku ve vídeňském Zenovém Centru a jeho budování. Jo Potter je vedoucím učitelem pro skupiny školy Kwan Um ve Vídni, Palma de Mallorce, Maďarsku, Mexico City a ve Vrážném.

Mistr Dharmy – Jiří Hazlbauer (JDPSN)

Jiří Hazlbauer se narodil v Praze roku 1975, původním povoláním truhlář. Ve škole Kwan Um praktikuje od roku 1999. Pomohl s budováním, údržbou a provozem zenových center po celém světě. Zastával pozici opata hlavního kláštera Kwan Um v USA v Providence. V současné době je opatem Zenového centra ve Vrážném, kde žije se svou ženou Tam. V roce 2016 obdržel inka (pověření vyučovat zen i formou koanů) od zenového mistra Dae Kwanga.

Všichni učitelé na kwanumzen.org

Sdílejte tuto stránku
  •  
  •  
  •  
  •  
  •