
Technika 1: počítání dechů
Tato praxe se často doporučuje začátečníkům, přináší pozornost s každým nádechem a pomáhá stále soustředit mysl. Počítání může být prováděno buď při nádechu, nebo při výdechu. Počítání nádechů a udržování nehybné mysli můžete nejprve provádět se třemi nádechy a s postupem praxe stupňovat až do deseti. V případě, že se během počítání ztratíte a mysl vám odběhne, pak se vraťte znovu k jedničce a počítejte nádechy od začátku.
Technika 2: udržování velké otázky
Mít velkou otázku je základ zenového buddhismu a je to klíčové pro praktikování zenu. Nejčastěji používané otázky jsou „Co jsem?“ nebo „Odkud jsem přišel, než jsem se narodil?“, „Jaký je smysl mého bytí?“. Opusťte všechno myšlení, všechny názory a přání a neustále se vracejte k velké otázce. Tuto praxi koordinujte s dechem (technika 1).
Otázku si můžete klást při nadechování, následuje s výdechem prodloužená odpověď „Nevííím“; nebosi můžete klást otázku při výdechu. Obě tyto techniky podporují koncentraci mysli a navrácení mysli do bodu před myšlením.
Technika 3: praxe opakování matry
Opakování mantry ke zklidnění mysli a posílení našeho středu je další technika používaná v zenové tradici. Délka použité mantry a její směřování mohou být různé. Obecně platí, že čím více je mysl nestálá, tím kratší mantra byste měli opakovat. Obvyklý postup je recitovat mantru neustále dokola a dávat pozor na soustředění mysli, odetnout veškeré ostatní myšlenky a pouze recitovat mantru. Odetnout veškeré myšlení při recitaci mantry vyžaduje určitou praxi, protože je velmi snadné nechat jednu část mozku recitovat mantru, zatímco druhá část přemýšlí třeba o večeři nebo o tom, jak půjde večer do kina. Pokud se vám takové „odbočení“ stane, lehce a nenásilně přiveďte vaši mysl zpět k recitaci mantry, bez jakéhokoliv odsuzování.
Zde jsou doporučené mantry pro začátečníky:
1) čistá mysl, čistá mysl, čistá mysl, nevííím
Tato mantra se obvykle doporučuje začátečníkům ve spojení s dýchacím cvičením. Dýcháme klidně a přirozeně, s každým nádechem si řekneme během nadechování „čistá mysl, čistá mysl, čistá mysl“ a při výdechu odpovíme prodlouženě jednou „nevííííííííííííííím“. Počet opakování mantry může být ukaždého jiný, ale výdech by měl být více než dvakrát delší než nádech.
2) Kwan Seum Bosal
To je korejský název Bódhisattvy soucitu, Avalokitesvary. Tato mantra se obyčejně doporučuje lidem, jejichž mysl nemůže být v klidu ani jednu celou minutu, nebo kterým se nedaří soustředit se delší dobu. Vzhledem k tomu, že je krátká, může být opakována znovu a znovu (obvykle se sadou kuliček pro počítání, tzv. mála). Někomu, kdo chce opravdu vyčistit svoje názory a postoje ke konkrétnímu problému, se obvykle doporučuje opakování 3000x až 10 000x za den. Také se používá na denní bázi, pro mnoho lidí je součástí meditace sezení. Pokročilejší studenti často používají jako mantru celou Velkou Dháraní. Recituje se jednohlasně tak rychle, jak je to možné znovu a znovu.
Technika 4: zpívání
Přestože můžou být jednotlivé zpěvy, zvláště Velká Dháraní, recitovány samostatně jako mantry, používá se v naší škole jako meditační technika také společné zpívání. Klíčem ke správnému zpěvu je zpívat se 100 % zaměřením a energií: jen tak hlasitě, aby zpívající slyšel svůj hlas, a dost potichu, aby bylo slyšet všechny ostatní v místnosti. To umožňuje každému sledovat mistra moktaku během zpěvů a všechny okolo, protože nikdo nepřehlušuje ostatní. Také lidé, kteří mají občas problém se zapojit do
společných zpěvů, tak mají možnost se začlenit a splynout s každým zvukem a zpěvem. Pak se stává zpívání ve skupině opravdovou společnou akcí, kdy se všechny mysli zúčastněných stávají jednou. Zvláštní formou meditačního ústraní, která se zaměřuje na praxi zpěvů, je kido.
Technika 5: poklony
Poklony jsou velmi silnou technikou k prohlédnutí skrz obtížné situace i k práci s karmou, protože jak mysl, tak i tělo jsou zapojeny v jeden okamžik. Občas by řešení nebo prohlédnutí skrz určité situace zabralo několik dnů usilovného praktikování běžnou praxí, přitom právě praktikování poklon přinese výsledek mnohem dříve. Tato praktika je obzvláště populární v Koreji, kde mniši často dělají 1000 poklon denně (ve skutečnosti 1080). Ty mohou být provedeny najednou nebo se rozvrhnou v průběhu celého dne, což je obvyklejší.
Například:
1 sada ranních poklon,
2 sady před snídaní,
2 sady v době oběda,
2 sady uprostřed odpoledne,
1 sada před večerní praxí,
2 sady po večerní praxi.
Jedná se ale o náročný plán. Praktikující se častěji zavazují dělat 300 nebo 500 poklon denně.