Učitelé KUSZ

Zakládající učitel – Zenový mistr Seung Sahn

Zenový mistr Seung Sahn byl 78. patriarchou linie předávání Dharmy v korejském buddhistickém řádu Čogje. Během 32 let, kdy učil na Západě, založil Zenovou Školu Kwan Um – mezinárodní společenství více než sta chrámů, Zenových center a skupin po celém světě. Mezi jeho knihy patří například Deset bran, Zenový kompas, Odklepávání popela na Buddhu, Pouze nevím, Celý svět je jedna květina a další.

Zenový mistr Seung Sahn předal transmise několika Zenovým mistrům a také udělil „inka“ – pravomoc vyučovat – Mistrům Dharmy, zvaným Ji Do Pop Sa Nim (doslova „Ti, kteří ukazují Cestu“). Zenový mistr Seung Sahn zemřel 30. listopadu 2004 v Koreji v chrámu Hwa Gye Sa.

Zemřel pokojně, obklopen svými žáky, ve věku 77 let. V červnu 2004 mu korejský buddhistický řád Čogje udělil titul „Velký mistr“. Stalo se tak z úcty k jeho celoživotnímu učení. Jde o nejvyšší poctu, jakou tento řád uděluje.

Pro podrobnější životopis v angličtině klikněte sem.

Vedoucí učitel – Jiří Hazlbauer (JDPSN)

Jiří Hazlbauer se narodil v Praze roku 1975, původním povoláním truhlář. Ve škole Kwan Um praktikuje od roku 1999. Pomohl s budováním, údržbou a provozem zenových center po celém světě. Zastával pozici opata hlavního kláštera Kwan Um v USA v Providence. V současné době je opatem Zenového centra ve Vrážném, kde žije se svou ženou Tam. V roce 2016 obdržel inka (pověření vyučovat zen i formou koanů) od zenového mistra Dae Kwanga.

 

 

Všichni učitelé na kwanumzen.org

Formy praxe

The forms are very simple, and once you’ve seen them it is easy to follow along.

Jak začít s Meditací

Tyto praktiky jsou srdcem meditace. Když tyto meditační techniky cvičíte pravidelně, mají pozitivní vliv na vaši mysl a vyrovnanost.

Zen teaching articles

Articles in English and Czech from Zen Master Seung Sahn and his students.