Formy praxe

Denní praxe

Zenovou praxi začínáme každé ráno v 5:30. Praxe se skládá z poklon, zpěvu súter a meditace vsedě. Praxe je zdarma a je přístupná pro všechny zájemce. Informace k zenové meditaci poskytneme i v jiný čas na základě dohody. Máte-li jakékoli dotazy, kontaktujte nás. Máme také pravidelná ústraní, workshopy a další programy. Prohlédněte si náš kalendář událostí.

Formy praxe

Naše tradice má tři hlavní formy: poklony, zpívání súter a meditace vsedě. Formy jsou velmi jednoduché, a když je vidíte, je snadné je následovat. V sále dharmy se tyto formy provádějí společně. Naše praxe podporuje praxi ostatních. Klaníme se společně. Zpíváme společně. Sedíme mlčky. Nejdůležitější je bez ohledu na to, co děláte, dělat právě to. Když děláme poklony, jen se klaníme, když zpíváme sútry, děláme právě to. Když sedíme, jen sedíme. To je vše.

Proč sedíme

V Číně a Koreji provádějí zenovou praxi tradičně pouze mniši. Ale když přišel zen na Západ, začala ho praktikovat i laická veřejnost a to změnilo jeho charakter. Nyní je naše učení zenu o každodenním životě. Každodenní zen znamená naučit se utišit svou mysl a udržovat ji z momentu na moment. Jak toho dosáhnout? Stačí odkládat svůj názor nebo situaci, ve které se právě nacházím, z momentu na moment. Když něco děláte, prostě to dělejte. To je zen každodennosti. Meditace vsedě je zvláštní druh meditace, unikátní pro zen, která funguje jako samé jádro praxe.

Pro laiky je velice důležité učení Velké lásky, Velkého soucitu a Velké cesty Bódhisattvy. Aby toho bylo dosaženo, je nutné udržet nehybnou mysl, pak se správné situace a správné vztahy objevují samy.

Další materiály najdete zde

Přejít nahoru